Çocukların merakları ve kaygılarına verilebilecek uygun cevaplar hakkında

Çocukluk bazen merak bazen kaygılarla dolu bir dönemdir. Çocuklar doğaları gereği dünyayı, ilişkileri, yetişkinleri, toprağı, arabayı kısaca her şeyi merak eder, her şeyle ilgilenir. Merakları ve güven ihtiyaçları giderildiğinde çocuklar gelişimleri için uygun ortamı bulurlar. Zaman zaman çocukların merakları ve kaygılarına ilişkin sorular ebeveynleri ve öğretmenleri zorlayabilir.

Ölüm, cinsellik, din, ayrılık, ailede ya da çevrede yaşanan zorlu yaşantılar (travmalar) hakkında çocukların sordukları sorulara gereğinden fazla ya da az cevap vermemek önemli bir ebeveyn becerisidir. Çocuğun gelişim dönemine, yaşantısına, sorduğu sorunun anlamı, nedenini bilerek uygun bir dille cevap vermek bu noktada önem kazanır.

Bu eğitimde çocukların yukarıda bahsedilen sorularının altındaki nedenleri anlamak, uygun dozda ve dilde cevap vermek için yapılabilecekler ele alınacaktır.

Alt Başlıklar

  • Her sorunun sorulabildiği ev ortamı: Çocuğun istediği soruyu sorabilme hakkının sağlanması
  • Sorulan soruya sorulduğu kadar cevap: Her sorunun ciddiye alınması ve uygun dozun belirlenmesi
  • Sorulara hazırlıklı olmak: Çocuğun gelişimine ve yaşantısına bağlı olarak din, cinsellik, ölüm, aşk, ayrılık  vd. konularda soruların beklenmesi

Hedef Kitle: Tüm çalışanlar.